En mycket exklusiv och välarbetad stol med stomme i massiv oljad teak designad av Erik Buch för Christiansens Møbelfabrik i Danmark. Modellbeteckning på stolen är 310.
Stolens bakbenen går upp och är mycket avancerat vinklad för bästa passform mot ryggen. Två formade spjälor i ryggen som ihop bildar en mjukt formad ryggbricka. Benen är mjukt ovala liksom hela stommen. Benen är dessutom kopplade för fin stabilitet. Stolen är mycket välarbetad och det finns i princip inte en enda kantig detalj på stolen, allt är mjukt utformat med ett enastående hantverk!
Rundad sits som är klädd i svart mjukt skinn samt nu stoppning med hög bärighet.
Sammantaget en underbart vacker stol med en fantastisk komfort i absolut toppklass!
50 cm bred, 47/80 cm hög.
I mycket fint skick!
4800 kr/stol
Vi har fyra stolar uppklädda med svart skinn i butiken. Vi har även ett antal att klä upp efter dna önskemål så kontakta oss gärna vid intresse!
1140