Niels Møllers fantastiska karmstol i modell 62 och vår uppsättning är i ljus ek med sits flätad i vaxat pappsnören.
Ett underbart vacker designad karmstol i absolut toppklass som är en dansk designklassiker med spektakulär form. Stolen har stegrygg där bakryggen är mjukt rundad samtidigt som framryggen är slät. Formgivningen på ryggen är verkligen gjord för att möta användaren på bästa sätt med härlig komfort samt även ge stolen karaktär.
Armstöden ansluter till frambenen på ett avancerat sätt gjord med ett fantastiskt hantverk! En fröjd att beskåda formgivning och hantverksskickligheten som verkligen har tagit ut svängarna!
Karaktäristiskt skulpterade och avsmalnande ben där bakbenen går upp och bildar ryggdelen. Komforten blir utmärkt med böjda linjer i sittprofilen och både fram och bakben avslutas elegant uppåt!
Nils Møllers stol 62 designades 1962 och illustrerar högsta kvalitet gällande design och konstruktion.
Stolen är tillverkad av JL Møller i Danmark och är etikettmärkt.
55 cm bred samt 44-81 cm hög.
Stolen har nyomflätade sits gjord av dansk yrkesman samt stomme i ljus ek med ytterst få eller inga bruksspår!
7500 kr
Möller