Ett fantastiskt danskt matbord i teak från 1960-talet som är en sann pärla för den medvetne inredningsälskaren.
Bordet har genomgått en noggrann renovering där hela ytan har nyfanererats, och det har gett rn elegant och tidlös finish som är mycket tålig. Utöver den fantastiska ytan erbjuder bordet två iläggsskivor, vilket gör det perfekt för att kunna anpassa storleken efter dina behov. Oavsett om du vill skapa en mysig middagsmiljö för familjen eller bjuda in gäster, är matbordet en fantastisk möbel som kommer att bli en höjdpunkt i ditt hem i många år framöver.
Bordet har bordsskiva, iläggsskivor och benställning i teak i en härlig gyllene ton. Bordet har alla ytor omfanerade med teak av den kvalitén som den som användes vid tillverkning förr. Nuförtiden är det endast den odlade teak som används, den som är i nytillverkade trädgårdsmöbler. Matbordet går utmärkt även att möblera med möbler i palisander då den har en djup och härlig ton!
Iläggsskivorna kan du använda var för sig eller båda ihop, allt efter dina specifika behov och önskemål! Skivorna har ingen sarg och det gör det enkelt och smidigt att förvara skivorna när de inte används.
Benen är runda samt avsmalnade med en kaxigt snedtälld vinkel, vilket ger dem en iögonfallande design. Benen sitter anslutna runt sargen på ett robust sätt, och de är dessutom enkla att demontera vid transport, vilket gör det smidigt att flytta möbeln utan att behöva oroa sig för besvärliga komponenter.
Ett mycket gediget bord med ypperligare möjligheter till stor flexibilitet, från den lilla frukosten till middagen med släkt och vänner!
105 cm ø+2×49.5 cm och 73 cm högt med en totallängd 204 cm.
I absolut toppskick!
18500 kr
















2088LN







