Marmeladburk med lock Cylinda-line – Arne Jacobsen för Stelton

Marmeladburk i rostfritt stål, formgiven av Arne Jacobsen för danska Stelton. Den rena cylinderformen och det plana, lösa locket ger burken ett avskalat uttryck. Locket har ett urtag för sockerskeden, så att skeden kan ligga kvar när burken är stängd. En elegant detalj på kaffe- eller tebordet.

Burken ingår i Cylinda-line, som lanserades 1967. Seriens geometriska former och genomtänkta funktioner speglar Jacobsens känsla för proportioner och material.

Arne Jacobsen (1902–1971) var en av Danmarks mest betydande arkitekter och formgivare, känd för bland annat Svanen och Sjuan. Hans samarbete med Stelton, grundat 1960, gav upphov till en serie bruksföremål som blivit central i företagets designhistoria.

Mått

Diameter: 7,5 cm
Höjd: 9,7 cm

I mycket fint skick med synliga ytrepor, märken och bruksspår, även på undersidan. Steltonmärkt i botten. Se bilder för närmare bedömning.

750 kr

Marmeladburk med lock Cylinda-line – Arne Jacobsen för Stelton

2261LN